Co warto zobaczyć podczas pobytu w Osadzie Jaworzyny?
Jeśli lubicie wypoczynek na świeżym powietrzu, w pobliżu Osady Jaworzyny znajdziecie mnóstwo łagodnych ścieżek spacerowych w malowniczej, leśnej scenerii. Jeżeli podczas pobytu zapragniecie poznać lokalne atrakcje, przygotowaliśmy krótki przewodnik po miejscach wartych odwiedzenia – zarówno w gminie Tokarnia, jak i nieco dalej.
Dwór Targowskich
W centrum Tokarni znajduje się Dwór Targowskich wraz z otaczającym go parkiem. Historia tego miejsca sięga początków XIX wieku. W rękach rodziny Targowskich znajduje się od 1804 roku, gdy adiutant Tadeusza Kościuszki, Jan Kanty Targowski, wziął ślub z Anną Łodzińską herbu Radwan. Początkiem XX wieku dwór został rozbudowany przez Bolesława Targowskiego. ,Za projekt i przebieg prac odpowiadał Franciszek Mączyński, architekt, autor m.in. Pałacu Sztuki i Teatru Starego w Krakowie. Po II wojnie światowej dwór został obrabowany przez Rosjan, a archiwa rodzinne spalone. Ostatnim właściciel był kpt. WP Mieczysław Targowski, który został zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Charkowie.
Obecnie w Dworze Targowskich funkcjonują przedszkole i Galeria Dworek – sale wystawowe Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni. Najcenniejszym zabytkiem parku jest drewniany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej, który powstał z rozbudowanej kaplicy dworskiej w 1570 roku. Posiada konstrukcję zrębową i późnobarokowe wyposażenie. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Śnieżnej uznawany za cudowny.
Kalwaria Tokarska
Ciekawym zabytkiem w okolicy jest Kalwaria Tokarska – zespół 14 rzeźb plenerowych, które zostały stworzone przez miejscowego rzeźbiarza, Józefa Wronę, w latach 1982-2003. Rzeźby znajdują się na północnych zboczach Urbaniej Góry, w masywie Zębalowej w Beskidzie Wyspowym, nad wsią Tokarnia.
Do ich powstania przyczynił się proboszcz z Tokarni, ks. Jan Mach. Patronem Kalwarii Tokarskiej jest św. Franciszek z Asyżu. W 1995 roku, w uroczystość Bożego Ciała, Kalwarię poświęcił biskup krakowski Stanisław Smoleński.
Wieś Zawadka
Zawsze końcem września mieszkańcy Zawadki oddają hołd ofiarom pacyfikacji wsi przez hitlerowców jesienią 1944 roku. Odbywa się również uroczysta msza święta z udziałem kombatantów. W 1946 roku Zawadka została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. W 1964 roku odsłonięto obelisk upamiętniający tragiczne wydarzenia sprzed lat. Od 2004 roku znajduje się w tym miejscu całkowicie przebudowany pomnik. Odwiedzając Zawadkę, warto zobaczyć także:
- kapliczkę na Jaworzynach z 1869 roku,
- kapliczkę na osiedlu Kotarby z 1867 roku,
- zabytkowy krzyż na osiedlu Oleksy z 1889 roku (ok. 3 km od centrum Zawadki) - można do niego dojść „ścieżką Kardynała Wojtyły – św. Jana Pawła II”,
- kapliczkę na roli Mosny z 1940 roku,
- krzyż nad rolą Tajsy ustawiony w miejscu zamordowania przez Niemców mieszkańców Zawadki w 1944 roku.
Galeria rzeźby Józefa Wrony
Dostępna w czwartki w godz. 18.00:20.00. W celu umówienia się na zwiedzanie, należy skontaktować się z Ośrodkiem Kultury (tel. 12 274 70 05).
Kaplica pw. św. Jana Chrzciciela w Bogdanówce
We wsi Bogdanówka znajduje się murowana kaplica, pochodząca z 1892 roku. Posiada ona prostą, kamienną konstrukcję z blaszanym, dwuspadowym dachem, zwieńczonym wieżyczką sygnaturki z cebulastym hełmem. W 1996 roku do kaplicy dobudowano kościół filialny pod tym samym wezwaniem – oryginalną, sześcioboczną rotundę z wysokim, stożkowatym dachem z podobnym zwieńczeniem jak kaplica. Kościół należy do parafii w Skomielnej Czarnej.
Skansen w Zubrzycy Górnej
W odległości ok. 35 km od Osady Jaworzyny znajduje się Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. To skansen regionalny z historią sięgającą 1955 roku. Na obszarze prawie 12 hektarów znajduje się ponad 60 obiektów, prezentujących architekturę i kulturę regionu Górnej Orawy. Na zwiedzających czekają m.in. dawne zagrody chłopskie, kuźnie, olejarnia, młynotartak, folusz, farbiarnia z maglem oraz różne obiekty sakralne i użyteczności publicznej.
Za kadencji dyrektor Emilii Rutkowskiej rozpoczęła się realizacja nowego sektora – z kościołem pw. Matki Bożej Śnieżnej, który przeniesiono tutaj właśnie z Tokarni. W jego wnętrzu można podziwiać późnobarokowe ołtarze oraz chór z płaskorzeźbami Józefa Wrony.
Największe atrakcje małopolski
Pobyt w Osadzie Jaworzyny może zainspirować Cię do fascynującej podróży po najciekawszych miejscach i atrakcjach Małopolski. Poniższe propozycje powinny zainteresować w szczególności osoby, które przybywają do nas z dalszych zakątków Polski lub z zagranicy. Województwo małopolskie obfituje w piękne miasta, urokliwe miasteczka, malownicze wsie, górskie tereny, kultowe skanseny i muzea, parki narodowe i jeziora.
Warte odwiedzenia są przede wszystkim:
- Kraków - stolica województwa, miasto uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie;
- Zakopane – zimowa stolica Polski, przyciągająca turystów o każdej porze roku;
- Wadowice - rodzinne miasto Jana Pawła II;
- Lanckorona – wieś z charakterystycznym rynkiem, pełnym drewnianych domków;
- Wieliczka – ze słynną kopalnią soli, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO;
- Bochnia – z kopalnią soli, która również znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO;
- Nowy Wiśnicz – z bardzo ładnym zamkiem, wzniesionym w XIV wieku;
- Lipnica Murowana - wieś w powiecie bocheńskim ze średniowiecznym układem miejskim;
- Niepołomice - miasteczko pod Krakowem, w którym znajduje się zamek królewski, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku;
- Oświęcim – gdzie na rozległych terenach dawnego nazistowskiego obozu zagłady znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau;
- Wygiełzów – z zadbanym skansenem i położnymi tuż obok niego ruinami zamku Lipowiec;
- Ojców – pełna atrakcji turystycznych wieś na Szlaku Orlich Gniazd, położona przy Ojcowskim Parku Narodowym;
- Tarnów - miasto z dużą ilością zabytków zlokalizowanych blisko rynku;
- Zalipie – jedna z najpiękniejszych, polskich wsi, słynąca z malowanek na domkach;
- Nowy Sącz – miasto z zabytkowym centrum, ruinami zamku i Sądeckim Parkiem Etnograficznym;
- Stary Sącz – z cennymi zabytkami sakralnymi i świeckimi oraz rynkiem przebudowanym w starym stylu;
- Ciężkowice – z małym, zrewitalizowanym ryneczkiem i rezerwatem przyrody Skamieniałe Miasto;
- Biecz - miasteczko uważane za jedno z najpiękniejszych w Polsce, z licznymi zabytkami w małym, zadbanym centrum;
- Krynica-Zdrój – słynne uzdrowisko z parkiem zdrojowym, koleją linowo-terenową i wieloma innymi atrakcjami dla turystów;
- Chabówka – ze Skansenem Taboru Kolejowego, który jest jednym z największych w Polsce muzeów dedykowanych tematyce kolejowej;
- Bukowina Tatrzańska - popularne wśród turystów miejsce, słynące ze sportów zimowych i Term Bukovina;
- Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), położony na północ od Olkusza;
- Niedzica-Zamek – wieś znana ze wzniesionego na skale nad Jeziorem Czorsztyńskim, XIV-wiecznego zamku Dunajec.
Polecamy także:
- Park Rozrywki Energylandia w Zatorze - największy park rozrywki w Polsce;
- Spływ Dunajcem - ze Sromowiec do Krościenka na tratwach sterowanych przez flisaków (atrakcja sezonowa – należy sprawdzić dni/godziny działania).
Ośrodki narciarskie
- Kasina Ski&Bike Park w Kasinie Wielkiej - największy ośrodek narciarski blisko Krakowa.
- Stacja Narciarska Koninki w Gorcach – ośrodek narciarski oferujący ponad 2 km oświetlonych tras.
- Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej - największa stacja narciarska położona na Podhalu.
Termy
- Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej – jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów geotermalnych, zasilanych wodą termalną.
- Termy Szaflary w Szaflarach - obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy z basenami termalnymi i apartamentami.
- Terma Bania w Białce Tatrzańskiej - nowoczesny park wodny z kompleksem basenów termalnych, aquaparkiem i SPA Wellness.
- Termy Gorący Potok w Szaflarach - baseny zewnętrzne, napełnione siarkową wodą termalną o temperaturze 34-40°C.
- Chochołowskie Termy w Chochołowie - największy kompleks basenów termalnych na Podhalu.
Nie wahaj się zapytać obsługi Osady Jaworzyny o atrakcje dopasowane do Twoich preferencji. Z przyjemnością doradzimy.